NASIL OYNARIM

ANA SAYFA → NASIL OYNARIM

TEMEL KURALLAR

Temel Kurallar

Petrol Ofisi Sosyal Lig, Türkiye’nin en büyük fantezi futbol oyunudur.

Klasik fantezi futbol prensibine göre işleyen Sosyal Lig uygulamasında kullanıcılar, verilen bütçeyle Süper Lig futbolcularından kadro kurmakta ve kadrolarına seçtikleri futbolcuların Süper Lig’de o haftaki gerçek maç istatistikleriyle Sosyal Lig puanlama sistemine göre puan toplamaktadır. Kullanıcılar, topladıkları puanlarla haftalık, aylık ve genel klasmanlarda birbirleriyle sezon boyunca rekabet etmektedir.

Nasıl üye olunur?

Uygulamaya Facebook, Google hesabı, GSM numarası ya da mail adresiyle üye olunabilir. Üyelik aşamasının ardından ana sayfadaki profilden belirlenecek TAKIM ADI aynı zamanda uygulamadaki KULLANICI ADI olacaktır.

Takım adı oluşturulurken aşağıdaki notlar dikkate alınmalıdır.

 • Takım adı küfür, hakaret, reklam, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içeren kullanıcıların oyuna erişimi engellenir ve tekrar üye olamaz.
 • Takım adı mevcut ise tekrar alınamaz.
 • Takım adı a-z, A-Z, 1-9,-,_, . ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Takım adı, sadece rakamlardan oluşamaz.

Takım adı 2 karakterden daha kısa, 20 karakterden daha uzun olamaz.

Kadro Nasıl Kurulur?

Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulabilir, kadroyla ilgili tüm ayarlamalar yapılabilir.

Kadro kurarken aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 • Taktik bölümünden saha dizilişi seçilir: (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçilen herhangi bir dizilişin her mevkisinde yer alan futbolcu kutucuklarına tıklanarak futbolcu listesi açılır. İstenilen futbolcu “+” ikonuyla kadroya dahil edilir.
 • Kadroya eklenen futbolculara tıklanarak açılan menüde KAPTAN YAP seçeneği kullanılarak takım kaptanı belirlenir. Kadronun tamamlanması için kaptan seçmek zorunludur. Kaptan seçilen futbolcunun o hafta alacağı puan “2” ile çarpıldığı için kaptan seçimi oldukça önemlidir.
 • Alttaki menüde bulunan KAYDET butonuyla oluşturulan kadro kaydedilir. Kadroda yapılan değişiklerin kaybolmaması için her güncellemeden sonra kaydet butonuna basılması gereklidir. Kaydedilmiş takımlar, ana menüde sağ üstte yer alan forma görseline tıklanarak Profil bölümündeki PUANLAR başlığından kontrol edilebilir.
 • İlk 11 futbolcularının tamamı seçilmediğinde ve takım adı belirlenmediğinde sistem, kadronun kaydedilmesine izin vermez.
 • Kadrolar için 4 adet yedek seçilebilir, Joker özelliği kullanılarak yedek sayısı 5’e çıkarılabilir. Yedek oyuncu, aynı mevkide puanı daha düşük olan oyuncunun yerine oyuna girer.
 • 2022-2023 sezonu itibariyle kadrolara teknik direktör de eklenebilir. Kadroya alınan teknik direktörler, Sosyal Lig puanlama sistemine göre puanlanır.

Kadro ne zaman kurulabilir?

Haftalık kadrolar, önceki fikstür haftasının ilk maçının başlangıç saati ile ilgili haftanın ilk maçının başlangıç saati arasında oluşturulabilir. Bir fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra o fikstür haftasına ait kadrolarda hiçbir değişikliğin yapılması mümkün değildir, sistem buna asla izin vermez. Bu süreçte yapılan değişiklikler, bir sonraki haftanın kadrosuna yöneliktir.

 • Örnek: 5. Fikstür haftası için kadrosunu güncellemek isteyen Soysal, 4. fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra 5. fikstür haftasının ilk maçı başlayana kadar kadrosunu oluşturmak, son değişikliklerini yapmak ve kaydetmek zorundadır. Soysal, 5. fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra KADRO KUR bölümünden değişiklik yaparsa bu 6. fikstür haftasına yönelik olarak sisteme kaydedilir. Yapılan değişiklik hiçbir şekilde 5. fikstür haftasının kadrosunu etkilemez.

Gerekli durumlarda (puan hesaplama, güncelleme) sistem yönetim tarafından kapatılabilir ve bu süre içerisinde kadro oluşturulmasına izin verilmeyebilir.

Kadro her hafta güncellenmeli mi?

Kurulan bir kadro, sonraki haftalarda güncellenmezse, son kaydedilen kadro mevcut kadro olarak dikkate alınır. Sonraki hafta puanı bu kadroya göre belirlenir. Kadro güncellemek, haftalık puana 10 puan olarak eklendiği için kadro güncellenmesi, kullanıcıları haftalık ve genel sıralamada ön sıralara taşımaktadır. Bu yüzden kadroların her hafta güncellenmesi tavsiye edilir.

Kadroya alınan futbolcuların bilgileri değiştiğinde ne olur? < /h3>

Kadroya alınan futbolcuların bilgileri güncellendiği zaman (takım, pozisyon ve fiyat değişikliği gibi) mevcut Sosyal Lig oyun kurallarını bozan bir kadro formasyonu ortaya çıkabilir. Değişiklik Sosyal Lig yönetimi tarafından kadro seçiminden sonra yapıldığı için kadro güncellenmediği sürece bu formasyon geçerli sayılır. Ancak kadroda herhangi bir güncelleme yapıldığında kadroyu kaydetmek için mevcut kuralları/dinamikleri tekrar dikkate alarak kadro oluşturulması gerekir.

Örnek: Soysal ve Burcu, 5 milyon Euro değerindeki Ali Öztürk’e yer verdikleri kadrolarını Salı günü güncellemişlerdir. Çarşamba günü sistemde Ali Öztürk’ün fiyatı 6 milyon Euro olarak güncellenmiştir. Bu güncellemeden sonra kadrosunda güncelleme yapan Soysal, kadrosundaki Ali Öztürk’ü 6 milyon Euro fiyata göre değerlendirmek zorunda kalacaktır. Salı gününden sonra kadrosunu güncellemeyen Burcu’nun kadrosunda ise, Ali Öztürk 5 milyon Euro değeriyle yer alacaktır.

Yedek futbolcu seçmek zorunlu mu?

• Yedek futbolcu seçimi zorunlu değildir.
• Her mevki için sadece bir yedek futbolcu seçilebilir.
• Sadece aynı mevkiyi paylaşan bir yedek ve ilk 11 futbolcusu değişebilir. Farklı mevkiler arası değişim gerçekleşmez.
• Yedek futbolcu, o mevkide en az puan alan futbolcunun yerine girer. Seçilen yedek futbolcunun puanı, aynı mevkideki diğer futbolculardan düşük olursa haftalık puanınıza etki etmez.
• İlk 11 ve yedekte aynı mevkiyi paylaşan futbolcunun puanları eşitse kart durumuna bakılır:

- İlk 11’deki sarı veya kırmızı kart görmüş, yedekteki görmemiş => Yedek girer.
- İlk 11’deki sarı veya kırmızı kart görmüş, yedekteki sarı veya kırmızı kart görmüş => İlk 11’deki oyunda kalır.
- İlk 11’deki kırmızı kart görmüş, yedekteki sarı kart görmüş => Yedek girer.
- İlk 11’deki sarı kart görmüş, yedekteki kırmızı kart görmüş => İlk 11’deki oyunda kalır.
- Her ikisi de kart görmemiş => İlk 11’deki oyunda kalır.

• İlk 11'deki bir mevkide birden fazla futbolcunun puanı eşit ve en düşük, yedek futbolcunun puanı bunlardan yüksekse öncelikle kaptanlık durumuna bakılır. Yedek futbolcu, puanı eşit futbolculardan kaptan olanın yerine ilk 11'e dahil olur.
• İlk 11'deki bir mevkide birden fazla futbolcunun puanı eşit ve en düşük, bunların hiçbiri kaptan seçilmemiş ve yedek futbolcunun puanı daha yüksekse kart durumuna bakılır. Yedek futbolcu kart gören futbolcunun yerine ilk 11'e dahil olur. (sarı veya kırmızı kart akışı bir üstteki maddeye göre aynen işler.)
• İlk 11’deki futbolcu ve yedek futbolcunun puanları eşit, hiçbiri kaptan değil ve kart görme durumları aynı ise; yedek futbolcu, ilk 11’e dahil edilmez.
• Yedek değişimlerinde rozet durumu gözetilmez.
• Giren futbolcular yeşil, çıkan futbolcular kırmızı ok ile gösterilir.
Oyuna girmiş sayılan yedek futbolcunun kart bilgileri de oyuna yansır ve kart görmeme bonusu bu futbolcular üzerinden hesaplanır.
• Tüm haftalık rozetler, haftanın sonunda - (varsa) yedek futbolcu değişikliklerinin dahil olduğu - ilk 11 üzerinden hesaplanır.

Puanlar nasıl hesaplanıyor? Ne zaman açıklanıyor?

Seçilen futbolcuların puanları o hafta oynayacakları gerçek maçlardaki performanslarının Sosyal Lig puan sistemindeki karşılığına göre hesaplanmaktadır. Tüm istatistik ve puanlamalar anlık, canlı şekilde takip edilebilir. Ancak resmi sonuç ve sıralamalar, ilgili lig haftasının en son oynanan Süper Lig maçı sonrasında açıklanır. Resmi sonuçlar teknik bir sorun olmadığı sürece ilgili haftada oynanan son maçtan en geç 1 gün sonra uygulamada bir pop-up ya da Puan Tablosu bölümünde duyurulur. Ayrıca Sosyal Lig uygulamasında da haftalık sıralama sonucunda telefon ödülü kazanan kullanıcı ve yakıt ödülü kazanan 100 kişi duyurulmaktadır.

Hükmen veya erteleme kararı verilen maçlarda ise;

 • Hükmen kararı gerçekleşen maçlarda Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili linkteki yönergeleri izlenecek, oyun puanlamaları TFF’nin vereceği kararlara ve yayınladığı istatistiklere göre yapılacaktır.
 • Haftalık sonuçlar açıklanana kadar erteleme kararı verilen bir maç yeni fikstür haftasından önce oynanırsa puanların açıklanması için bu maçın oynanması beklenecektir. Ancak bir müsabaka, ilgili fikstür haftasından sonraki bir tarihe ertelenirse, müsabaka ertelemesi olan haftanın puanlaması, erteleme kararı verilen maçın oynanması beklenmeden açıklanacaktır. Ertelenen müsabaka hem sosyal medya hem de uygulamamızdan duyurulacaktır. Ertelenen maç, fikstürden çıkarılacaktır. Ertelenen maçtaki takımlarda yer alan tüm futbolcular 0 puan elde edecektir. Ödül kazananların listesi, maç haftasının kalan maçları tamamlandığında açıklanacaktır.
 • Maç belli bir dakikaya kadar oynanıp ertelendiğinde de aynı kurallar geçerli olacaktır.

Turnuva, haftalık ve genek sıralama nasıl hesaplanıyor?

Haftalık Klasman

Oluşturulan haftalık kadro üzerinden bir fikstür haftası sonunda haftalık puan ortaya çıkmaktadır. Haftalık klasman, bir haftada bu kadro puanıyla elde edilen dereceyi gösterir.

Haftalık klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

1)    Haftalık Kadro Puanı Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro üst sırada yer alır.)
2)    Kadronun Toplam Değeri (Daha ucuza kurulan kadro üst sırada yer alır.)
3)    Kadronun Oluşturulma Tarihi (Daha erken kurulan kadro üst sırada yer alır.)
4)    Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro üst sırada yer alır.)

Genel Klasman

Genel klasman puanı, tüm haftalık puanlar ile rozetlerden alınan puanların toplamından oluşur.

Genel klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

1)    Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
2)    Haftalık Puan Birinciliği (Daha çok birincilik elde eden kullanıcı, üst sırada yer alır.)
3)    Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

Turnuva

Turnuva puanı, 4 fikstür haftasının puanının toplamından oluşur. Rozet puanları turnuva puanına dahil edilmez.

Turnuva sıralaması, haftalık klasmanla aynı kriterlere göre belirlenir:

1)    Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
2)    Kadro Güncelleme (İlgili turnuva boyunca daha çok kadro kaydeden elde eden kullanıcı, üst sırada yer alır. Örn; 4 haftalık bir turnuvada puanları eşit bir kullanıcı 3; diğeri 4 kez kadro kaydetmiştir. 4 kez kaydeden üst sırada yer alır. Bir fikstür haftası içindeki tekrarlı kadro kayıtları geçersizdir.)
3)    Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

Turnuvalar, 2022-2023 sezonunun 9. haftası itibariyle başlayacaktır. Turnuva takvimi aşağıdaki gibidir. Ödüller turnuva başlangıcından önce açıklanacaktır.

Fair Play Kuralı

Bu kural, kullanıcılarımızın adil bir şekilde rekabet edebilecekleri ortamı sağlamak için uygulanır ve haksız kazanç elde etmeye teşebbüs eden, hileye başvuran kullanıcılara yönelik işler. Bu bağlamda, adil oyun çerçevesinin dışına çıktığı tespit edilen yarışmacıların oyuna erişimi engellenecek ve kazandıkları ödüller geri alınacaktır. Ayrıca, hak ihlali gerçekleştiren kullanıcılar için hukuki yollara başvurulacaktır.

Takım ismi nasıl değiştirilir?

Sosyal Lig uygulamasının sağ üst köşesinde formanın yer aldığı yuvarlak avatar bölümünden takım ismi değiştirilebilir.

Forma tasarımı nasıl değiştirilir?

Sosyal Lig uygulamasının sağ üst köşesinde formanın yer aldığı yuvarlak avatar bölümünden forma değiştirilebilir. Daha çok forma çeşidine ulaşmak için seviye atlanması gerekmektedir.

Kullanıcı Engellenmesi

Rahatsız edici kullanıcı adı veya lig adı kullanan ya da oyun kurallarına uygunsuz hareket eden kullanıcılar engellenmektedir.

Engellenme durumunda;

 • Tekrar üye olunamaz.
 • Kullanıcı, genel klasman ya da haftalık klasman sıralamalarından silinir.

Kullanıcının oluşturduğu ligler silinir ve kullanıcı, üye olunan liglerden çıkartılır.

TAKIM GELİRLERİ

OYUN MODÜLLERİ

KADRO


Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulabilir, kadroyla ilgili tüm ayarlamalar yapılabilir.

Detay:

Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulabilir, kadroyla ilgili tüm ayarlamalar yapılabilir.

Kadro kurarken aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 • Taktik bölümünden saha dizilişi seçilir: (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçilen herhangi bir dizilişin her mevkisinde yer alan futbolcu kutucuklarına tıklanarak futbolcu listesi açılır. İstenilen futbolcu “+” ikonuyla kadroya dahil edilir.
 • Kadroya eklenen futbolculara tıklanarak açılan menüde KAPTAN YAP seçeneği kullanılarak takım kaptanı belirlenir. Kadronun tamamlanması için kaptan seçmek zorunludur. Kaptan seçilen futbolcunun o hafta alacağı puan “2” ile çarpıldığı için kaptan seçimi oldukça önemlidir.
 • Alttaki menüde bulunan KAYDET butonuyla oluşturulan kadro kaydedilir. Kadroda yapılan değişiklerin kaybolmaması için her güncellemeden sonra kaydet butonuna basılması gereklidir. Kaydedilmiş takımlar, ana menüde sağ üstte yer alan forma görseline tıklanarak Profil bölümündeki PUANLAR başlığından kontrol edilebilir.
 • İlk 11 futbolcularının tamamı seçilmediğinde ve takım adı belirlenmediğinde sistem, kadronun kaydedilmesine izin vermez.
 • Kadrolar için 4 adet yedek seçilebilir, Joker özelliği kullanılarak yedek sayısı 5’e çıkarılabilir. Yedek oyuncu, aynı mevkide puanı daha düşük olan oyuncunun yerine oyuna girer.

2022-2023 sezonu itibariyle kadrolara teknik direktör de eklenebilir. Kadroya alınan teknik direktörler, Sosyal Lig puanlama sistemine göre puanlanır.

KADRO

Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulab...

DETAY

CANLI MAÇ MERKEZİ


Sosyal Lig oyuncuları, haftanın maçlarını ve istatistiklerini uygulamadan anlık olarak takip edebilir.

2022-2023 sezonu itibariyle oyuncular, maç ekranına gittiğinde kalan süreyi takip edebilir ve maç merkezindeki sohbete erişebilir. Her karşılaşmanın kendisine ait sohbet penceresinden maç hakkında yorumlarını diğer kullanıcılarla paylaşabilir, maçı beraber değerlendirebilirler.

Detay:

Sosyal Lig oyuncuları, haftanın maçlarını ve istatistiklerini uygulamadan anlık olarak takip edebilir.

2022-2023 sezonu itibariyle oyuncular, maç ekranına gittiğinde kalan süreyi takip edebilir ve maç merkezindeki sohbete erişebilir. Her karşılaşmanın kendisine ait sohbet penceresinden maç hakkında yorumlarını diğer kullanıcılarla paylaşabilir, maçı beraber değerlendirebilirler.

Sohbet penceresinde;

 • Herhangi bir link paylaşılamaz.
 • Reklam içerikli mesajlar paylaşılamaz.
 • Kendisinin veya başka bir kullanıcının(kişinin) ad-soyad, adres, telefon, mail bilgisi paylaşılamaz.
 • Küfür ve hakaret içerikli mesajlar paylaşılamaz.
 • Cinsel içerikli veya imalı ifadeler paylaşılamaz.
 • Irkçı veya toplumsal cinsiyet karşıtı söylemler paylaşılamaz.
 • Bir kullanıcı tarafından arka arkaya mesaj paylaşılamaz.
 • Politik ve dini figürler ya da imaları paylaşılamaz.

Suçlama, iftira, itham barındıran mesajlar paylaşılamaz.

CANLI MAÇ MERKEZİ

Sosyal Lig oyuncuları, haftanın maçlarını ve istatistiklerini uygulamadan anlık olarak t...

DETAY

TARAFTAR LİGİ


Sosyal Lig’de taraftarı olunan kulübün tribününde yer alınarak ek transfer bütçesi kazanılabilir.

Detay:

Sosyal Lig’de taraftarı olunan kulübün tribününde yer alınarak ek transfer bütçesi kazanılabilir.

Taraftar Ligi mekanizması aşağıda belirtilen detay ve kurallarla işler:

 • Uygulama ana menüsündeki TARAFTAR LİGİ kutucuğuna tıklanarak Taraftar Ligi menüsü açılır.
 • Taraftar Ligi kapsamında kullanıcılar, taraftar; ligler ise, tribün adıyla yer alır.
 • Taraftar Ligi menüsü 2 sekmeden oluşur: PUAN DURUMU ve TRİBÜNLER

  PUAN DURUMU sekmesiyle tribünlerin haftalık ile genel klasmandaki sıralamalar ve istatistiki veriler görülebilir.
  TRİBÜNLER sekmesiyle dahil olunan tribünü paylaşan diğer taraftarlar arasındaki haftalık ve genel klasman rekabeti takip edilebilir.
   
 • TARAFTAR LİGİ girişindeki takım listesinden kulüp logolarına tıklanarak katılmak istenen tribün seçilebilir. Bir kulüp tribününü sadece 1 kez değiştirilebilir.
 • 19 Süper Lig kulübünün tribünleri, Taraftar Ligi kapsamında haftalık ve genel klasman mücadelesi verirler.
 • Kulüp tribünleri, haftalık klasmanda tribünde bulunan ilk 5 taraftarın haftalık puan ortalamasına; genel klasmanda ise, ilk 5 taraftarın haftalık puan ortalamasının kümülatif toplamına göre sıralanır.
 • Aynı zamanda her tribünün içinde de haftalık ve genel puan sıralaması olur. Bu sıralamalarda tribündeki taraftarlar, tıpkı Sosyal Lig’in haftalık ve genel klasman mücadelesindeki gibi haftalık kadrolarıyla topladıkları Sosyal Lig puanlarına göre derecelenir.
 • Haftalık puan durumunda 1. sırada bulunan tribünün taraftarları 3.000.000 €; 2. sırada bulunan tribünün taraftarları 2.000.000 €; 3. sırada bulunan tribünün taraftarları 1.000.000 € haftalık ek transfer bütçesinin sahibi olur.
 • Bir kulüp tribününe yeni giren her taraftar, tribüne 0 puanla başlar. Giriş yaptıkları maç haftasından itibaren elde ettiği puanlar, tribünün puanlamasına dahil edilir.
 • Taraftar Ligi’ne katılmak zorunlu değildir.
 • Taraftar Ligi’nde yapılmayan işlemler için ana menü kutucuğunda bildirim bulunur.
 • Bir maç haftası başladıktan sonra gerçekleştirilen katılımlar, sonraki maç haftasında geçerli olur. (Örneğin; 5. fikstür haftasının ilk müsabakası başladıktan sonra bir tribüne katılan taraftarın 6. fikstür haftasından itibaren elde ettiği puanlar, hesaba dahil edilir.)
 • Taraftar Ligi’nde sıralama türleri ve bu sıralamalardaki puan eşitlikleri durumunda eşitliği bozacak kriterler ise sırasıyla şöyle:

  a) Taraftar Ligi Genel Klasmanı
  - Ortalama puan küsuratı (Hesaplamada ortaya çıkan tüm küsurat haneleri göz önünde bulundurulacaktır. )
  - Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların genel klasman puanı (1. sıradaki taraftarların genel klasman puanları da eşitse; eşitlik bozulana kadar alt sıralara doğru inilecektir.)

  b) Taraftar Ligi Haftalık Klasmanı
  - Ortalama puan küsuratı (Hesaplamada ortaya çıkan tüm küsurat haneleri göz önünde bulundurulacaktır. )
  - Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların haftalık puanı
  - Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro değeri
  - Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro kayıt tarihi
  - Tribünlerdeki 2. sıradaki taraftarların haftalık puanı
  - Tribünlerdeki 2. Sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro değeri
  - Tribünlerdeki 2. sıradaki taraftarların kadro kayıt tarihi

  c) Tribünler Genel Klasmanı
  - Taraftarın tribüne katılım tarihi
  - Taraftarın Sosyal Lig genel klasmandaki yeri

  d) Tribünler Haftalık Klasmanı
  - Taraftarın haftalık kadro değeri,
  - Taraftarın kadro kurma tarihi

Taraftar Ligi oyun kuralları ile ilgili yukarıda yer almayan hususlarda Petrol Ofisi Sosyal Lig genel oyun kuralları geçerlidir.

TARAFTAR LİGİ

Sosyal Lig’de taraftarı olunan kulübün tribününde yer alınarak ek transf...

DETAY

FUTBOL KAHİNİ


Futbol Kâhini aracılığıyla her fikstür haftasındaki karşılaşmalar için yapılan tahminlere göre 5 milyon Euro ek bütçe ve 5 genel klasman puanının sahibi olunabilir.

Detay:

Futbol Kâhini aracılığıyla her fikstür haftasındaki karşılaşmalar için yapılan tahminlere göre 5 milyon Euro ek bütçe ve 5 genel klasman puanının sahibi olunabilir.

Futbol Kâhini mekanizması aşağıda belirtilen detay ve kurallarla işler:

 • FUTBOL KÂHİNİ, uygulama ana menüsündeki Etkinlik bölümünde yer alır.
 • Futbol Kâhini’nde bir fikstür haftasındaki eşleşmelerin nasıl sonuçlanacağı tahmin edilir.
 • Karşılaşmaların sonuçları için ev sahibi/beraberlik/deplasman olmak üzere 3 seçenek arasından tercih yapılır.
 • 9 eşleşmeden 9’u da doğru tahmin edilirse 5 milyon Euro ek transfer bütçesi ve 5 genel klasman puanı değerinde Ahtapot Paul rozeti kazanılır. Ayrıca;

Bir fikstür haftasında;

- 8 bilen 4.5M €
- 7 bilen 4M €
- 6 bilen 3.5M €
- 5 bilen 3M €
- 4 bilen 2.5M €
- 3 bilen 2M €
- 2 bilen 1.5M € haftalık transfer bütçesi kazanır.

9’da 9 yapmayan hiçbir kullanıcı, Ahtapot Paul rozeti kazanamaz.

 • Futbol Kâhini’ni kapsamında kazanılan tüm bütçeler haftalıktır ve tahminde bulunulan fikstür haftasından sonra gelen fikstür haftasında kadro bütçelerine yansır. (Örneğin; 5. Fikstür haftasına yönelik 9 tahminde bulunan Soysal’ın 5 tahmini doğru sonuçlanmıştır. Soysal’ın 3 milyon Euro’luk ek bütçesi, sadece 6. fikstür haftasında geçerli olur.
 • Bir haftada 9 tahminde bulunulması ve bu 9 tahminin Kaydet butonuyla onaylanması zorunludur. 9 tahminini tamamlamamış veya tahminleri kaydedilmemiş hiçbir işlem sistem tarafından hesaplanmayacaktır.
 • Süper Lig kulüplerinin haftalık Sosyal Lig puanları, Sosyal Lig’in puanlama sistemindeki kriterlere göre belirlenecektir. (Kart yok puanı ve kaptanlık bonusu değerlendirilmeyecektir.)
 • Haftalık sonuçlar, Hafta sekmesinde geçmiş haftalar seçilerek incelenebilir. Bir maça yönelik tahminler gri; isabetli tahminler yeşil; isabetsiz tahminler kırmızıyla renklendirilir.
 • Futbol Kâhini’ne katılmak zorunlu değildir.
 • Futbol Kâhini’nde tercih yapılmadığı zaman etkinlik kutucuğunda bildirim bulunur.
 • Tüm tahmin kayıtları, bir fikstür haftasının ilk müsabakası başlayana kadar sistem tarafından kabul edilecektir. Fikstür haftasının ilk müsabakasının başlama saatiyle ilgili fikstür haftasına yönelik tahmin sistemi kapatılacaktır ve ilgili haftadaki hiçbir maça tahmin yapılamayacaktır. (Örneğin; 6. Fikstür haftasının ilk maçı Cuma günü başlamış ve Soysal, Cuma günü maç saatine kadar tahminde bulunmamıştır. Bu durumda Soysal’ın 6. fikstür haftasına yönelik hiçbir maça tahmin yapma şansı yoktur.)
 • Futbol Kâhini’nin kurgusu, ödülün belirlenmesi ve sağlanması münhasıran Petrolig Dijital ve Bilişim Hizmetleri Anonim Şirketi (“Petrolig”) tarafından gerçekleştirilecektir. Petrolig; duyurduğu ödülü ve kapsamını, Futbol Kâhini kurgusunu, yapısını ve koşullarını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar. Petrolig, ayrıca herhangi bir sebep göstermek zorunda kalmaksızın dilediği zaman Futbol Kâhini kurgusunu ve ödül sürecini durdurma, sona erdirme veya süresini değiştirme hakkına sahiptir. Bu durumda, kullanıcılar hiçbir hak talebinde bulunamayacaklarını şimdiden kabul ve beyan etmişlerdir.
 • Futbol Kâhini oyun kuralları ile ilgili yukarıda yer almayan hususlarda Petrol Ofisi Sosyal Lig genel oyun kuralları geçerlidir.

FUTBOL KAHİNİ

Futbol Kâhini aracılığıyla her fikstür haftasındaki karşılaşmalar için yap...

DETAY

TEKE TEK MAÇ


Teke Tek maç sistemiyle oyunu oynayan diğer kullanıcılarla rastgele eşleşilip maç yapılabilir.

Detay:

Teke Tek maç sistemiyle oyunu oynayan diğer kullanıcılarla rastgele eşleşilip maç yapılabilir.

Teke Tek Maç sisteminde tüm eşleşmelerden galip çıkılırsa Hodri Meydan Rozeti kazanılabilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

Maç Oynama Prosedürü

Teke tek maçlar bölümünden RASTGELE MAÇ EKLE butonuna tıklanarak oyunda bu seçeneği kullanan diğer kullanıcılarla eşleşilebilir.

Teke Tek Maç Koşulları

Maç yapabilmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır;

 • Teke tek maçlar sadece oynanacak ilk hafta için oluşturulur. Örneğin 1. hafta geride kalmış ise Teke Tek Maç daveti 2. hafta için gönderilir.
 • Teke Tek Maç olarak eklenen en az 5 maçın tümü kazanılırsa Hodri Meydan rozeti elde edilir.
 • Kullanıcılar, kadrolarını ilgili hafta için oluşturmuş ya da güncellemiş olmalıdır.
 • Teke tek maçlar sonradan iptal edilemez.
 • Maç daveti, davet edilen kullanıcının bulunulan lig haftası içerisinde onaylanmazsa iptal olur.

Puanlama

Teke tek maç sisteminde maç üzerinden puan kazanılamaz. O hafta yapılan en az 5 maçın tamamının kazanılması durumunda 3 puan değerindeki Hodri Meydan rozeti elde edilebilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

TEKE TEK MAÇ

Teke Tek maç sistemiyle oyunu oynayan diğer kullanıcılarla rastgele eşleşilip maç...

DETAY

LİGLER


Sosyal Lig’de bir arkadaş grubuyla veya diğer kullanıcılarla özel alt ligler oluşturarak ya da diğer liglere katılarak rekabet etmek mümkündür.

Detay:

Sosyal Lig’de bir arkadaş grubuyla veya diğer kullanıcılarla özel alt ligler oluşturarak ya da diğer liglere katılarak rekabet etmek mümkündür.

2022-2023 sezonu itibariyle Sosyal Lig’de 3 tür lig bulunacak: Normal, Profesyonel Efsane, Dünya Klası Efsane. Profesyonel Efsane ve Dünya Klası Efsane liglerine yalnızca Efsane veya Dünya Klası paketlerine sahip olan Sosyal Lig oyuncuları katılabilir.

Aşağıdaki koşullara uyulması koşuluyla bir özel lig oluşturulabilir;

Lig Adı

Lig adı sadece “a-z” “A-z” “1-9” “-“_” ”.” ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.

 • Sadece rakamlardan oluşamaz.
 • 2 karakterden daha kısa, 32 karakterden daha uzun olamaz.

Lig adı küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.

Lig Açıklaması (Sloganı)

 • Tüm karakterler girilebilir.
 • Maksimum 255 karakter ile sınırlıdır.

Lig açıklaması küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.

Şifre

 • İsteğe bağlıdır. Boş bırakıldığı takdirde liginize herkes üye olabilir
 • Tüm karakterler girilebilir
 • Maksimum 10 karakter ile sınırlıdır.

Sınırlamalar

 • Her kullanıcı maksimum 5 lig oluşturabilir.
 • Kullanıcılar istediği kadar lige üye olabilir.

Lig Yönetimi

 • Ligin yönetimi, ligi oluşturan kullanıcıya aittir.
 • Lig yöneticisi, istediği kullanıcıyı ligden çıkarabilir. Ligden çıkarılan kullanıcı tekrar lige üye olamaz.
 • Lig yöneticisi istediği zaman oluşturduğu ligi silebilir.
 • Lig silme ve kullanıcı engelleme işlemleri geri alınamaz.

Lig Sıralaması

Özel liglerin genel puan sıralaması o ligin başladığı haftaya göre hesaplanır. Bu sıralamadaki puana rozet puanları dahil edilmez.

Lig puanı ortalaması (toplam puan/kullanıcı sayısı) formülü ile hesaplanır.

Sohbet

Ligler ve Maç Merkezi’ne eklenen sohbet penceresiyle Sosyal Lig oyuncuları artık maçları uygulamada takip ederken yorumlayabilir, gelişmeleri arkadaşlarıyla birlikte takip edebilir.

 • Sohbet penceresi tüm liglerde vardır.
 • Sohbet penceresine maç esnasında maç merkezinden de ulaşılabilir.
 • Sohbet kurallarına uymayan oyuncular için yaptırımlar uygulanır.

Sohbet kuralları aşağıdaki gibidir.

Sohbet penceresinde;

 • Herhangi bir link paylaşılamaz.
 • Reklam içerikli mesajlar paylaşılamaz.
 • Kendisinin veya başka bir kullanıcının(kişinin) ad-soyad, adres, telefon, mail bilgisi paylaşılamaz.
 • Küfür ve hakaret içerikli mesajlar paylaşılamaz.
 • Cinsel içerikli veya imalı ifadeler paylaşılamaz.
 • Irkçı veya toplumsal cinsiyet karşıtı söylemler paylaşılamaz.
 • Bir kullanıcı tarafından arka arkaya mesaj paylaşılamaz.
 • Politik ve dini figürler ya da imaları paylaşılamaz.
 • Suçlama, iftira, itham barındıran mesajlar paylaşılamaz.

LİGLER

Sosyal Lig’de bir arkadaş grubuyla veya diğer kullanıcılarla özel alt ligler oluştur...

DETAY

EFSANE


Bu sezon Sosyal Lig’de oyuncular Efsane olabilir. Efsane paketi satın alındığında, alınan paketin içeriğine göre uygulamadaki ayrıcalıklı özelliklerden faydalanılabilir.

Detay:

Bu sezon Sosyal Lig’de oyuncular Efsane olabilir. Efsane paketi satın alındığında, alınan paketin içeriğine göre uygulamadaki ayrıcalıklı özelliklerden faydalanılabilir.

Efsane’de Profesyonel ve Dünya Klası olmak üzere iki paket bulunur. Bu paketlere uygulama ana ekranında yer alan sol menüden erişilebilir.

Efsaneler hangi özelliklerden faydalanabilir?

 • Robot Asistan: Robot asistan aracılığıyla Sosyal Lig oyuncuları; kurdukları kadro hakkında bilgi alabilir, kadrolarındaki futbolcuların sakat/cezalı durumlarını bildirimlerle öğrenebilir.

Robot Asistan özelliğinin bir diğer ayrıcalığı da “Tamamla” butonunu gelişmiş özellikleriyle sunuyor olması. “Tamamla” butonunu kullanan Efsane oyuncular, kadrolarına rastgele oyuncu seçimi yerine performansı yüksek oyuncuları dahil edebilecek.

 • Reklamsız Deneyim: İzle Kazan dışında uygulamadaki tüm reklamlar kaldırılabilir.
 • 2. Kadroyu Kurma İmkanı: Efsaneler her hafta için 2 kadro kurabilir. Daha fazla puan toplayan kadro üzerinden sıralamaya dahil olur.
 • VIP Lig Kurma ve VIP Lige Üye Olma İmkanı: Efsane Sosyal Lig oyuncuları, sadece kendileri gibi efsanelerin yer aldığı VIP Liglere katılabilir. VIP Liglere ana sayfada yer alan Ligler kutucuğundan ulaşılabilir.
 • Kişiselleştirilmiş Chat ve Yazı Stilleri: Efsaneler, Maç Merkezi ve Ligler bölümünde yer alan sohbet penceresini özelleştirebilirler. Bu özelleştirme farklı yazı stilleri ve farklı yazı renkleri kullanılarak yapılabilir.
 • Takım Adı Değiştirme: Efsaneler, sınırsız takım adı değiştirme hakkına sahiptir. Efsane olmayan oyuncular, sezonu başladıkları takım adıyla bitirirler.
 • +1 Teke Tek Maç: Bu özellik sayesinde Efsaneler ekstra tek tek maç yapabilir. Kaybedilen teke tek maçın yerine bonus teke tek maçı sayılarak 3 genel klasman puanı değerinde Hodri Meydan rozeti kazanma şansı artırılabilir.
 • 5 Tribün Değiştirme Hakkı: Sosyal Lig oyuncuları, Taraftar Ligi’nde yalnızca 1 tribün değişikliği yapabilirler. Efsaneler ise 5 defa tribün değiştirebilir.

Efsane paketleri nelerdir? Hangi özellikleri içerir?

Profesyonel paketini satın alan oyuncular;

 • Reklamsız Deneyim
 • VIP Lig Kurma ve VIP Lige Üye Olma İmkanı
 • Kişiselleştirilmiş Chat ve Yazı Stilleri
 • 2 Takım Adı Değiştirme Hakkı
 • +1 Teke Tek Maç
 • 5 Tribün Değiştirme Hakkı

özelliklerini kullanma hakkına sahip olabilir.

Profesyonel paketi aylık 19.90 ₺, yıllık 149.90 ₺’ye satın alınabilir.

Dünya Klası paketini satın alan oyuncular;

 • Reklamsız Deneyim
 • Robot Asistan
 • 2. Kadroyu Kurma İmkanı
 • VIP Lig Kurma ve VIP Lige Üye Olma İmkanı
 • Kişiselleştirilmiş Chat ve Yazı Stilleri
 • Sınırsız Takım Adı Değiştirme
 • +1 Teke Tek Maç
 • Sınırsız Tribün Değiştirme Hakkı

özelliklerini kullanabilir.

Dünya Klası paketi aylık 39.90 ₺, yıllık 269.90 ₺’ye satın alınabilir.

 • Yıllık Dünya Klası paketine sahip olan kullanıcılar, diğer paketlere erişemez.
 • Aylık Dünya Klası paketine sahip kullanıcılar yalnızca Yıllık Dünya Klası paketine erişebilir.
 • Yıllık Profesyonel paketine sahip kullanıcı, sadece Yıllık Dünya Klası opsiyonuna erişebilir. Yıllık Dünya Klası’na geçiş ay üzerinden hesaplanır. Bulunulan ayın üzerine bir sene tamamlanır. (Örnek; Soysal Yıllık Profesyonel paketini 6 ay boyunca kullandıktan sonra Yıllık Dünya Klası paketine geçmeye karar verdi. Soysal, 6 ay boyunca Yıllık Dünya Klası paketine sahip olacak. Bu durumda Yıllık Dünya Klası paketine geçiş aylık 29,90 ₺ üzerinden hesaplanacak.)

Aylık Profesyonel paketine sahip kullanıcı; Yıllık Profesyonel ve Dünya Klası paketlerine erişebilir. Herhangi bir indirim uygulanmaz.

EFSANE

Bu sezon Sosyal Lig’de oyuncular Efsane olabilir. Efsane paketi satın alındığında, alına...

DETAY